Sny alfabetycznie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
  Imiona żeńskie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
  Imiona męskie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z

  Katarzyna

  Imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa katharos - czysta, dziewicza, bez skazy. W Polsce występuje od XIII wieku.

  Katarzyna jest choleryczką, która niezwykle łatwo traci zimną krew. Często przyjmuje pozę obrażonej damy i wycofuje się ze znudzoną miną. Jest inteligentna, o czym świetnie wie i daje to odczuć innym. Ma wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie i pragnie aby życie toczyło się wokół niej. Jest osobą szczerą i pracowitą, jednak nie zawsze ma wystarczająco dużą motywację, aby doprowadzić przedsięwzięcia do końca. Mimo to stara się sprawiać wrażenie niezastąpionej, a osiągnięcie efektu dodaje jej skrzydeł. Za liczne porażki zdecydowanie obwinia wszystkich dokoła – lepiej nie być wówczas na jej celowniku – pozwala jej to zachować pewność siebie i nie stracić samozadowolenia. Należy pamiętać, iż Katarzyna niechętnie podporządkowuje się jakimkolwiek nakazom i zakazom. Jest za to bardzo bystra i błyskotliwa, dzięki czemu łatwo może osiągnąć wysoką pozycję zawodową. Zdecydowanie piętnuje dwulicowość, krętactwo i kłamstwo. Ogólnie biorąc, ma raczej trudny charakter. Potrafi ranić słowem i być wyniosła względem otoczenia. Jest zbyt pobudliwa i wyniosła. Sprawia wrażenie, jakby cały czas miała do wszystkich pretensje. Większość ludzi uznaje za kretynów. Jej zachowanie zbija z tropu osoby życzliwie do niej nastawione. Często zatem miewa problemy z nawiązaniem trwałych znajomości. Ma nielicznych przyjaciół, których starannie dobiera. Cieszy się jednak szacunkiem i uznaniem wśród ludzi doceniających jej dynamizm, pełnię życia, ale przede wszystkim uczciwość i szlachetność. Z jej wadami najlepiej się pogodzić. Katarzyna ma zadatki na oddaną żonę, kochającą matkę i perfekcyjną gospodynię, ale czeka ją długa droga, aby to osiągnąć. Jej duma i wyniosłość trzymają adoratorów raczej na dystans, mało który wierzy bowiem, aby miał u niej szanse. Sama tak bardzo potrafi idealizować wymarzonego mężczyznę, iż spotkanie go kiedykolwiek wydaje się mało prawdopodobne. Piękno i wdzięk zdecydowanie zostają w niej przysłonięte przez trudny charakter. Ciężko jej się zmienić, dlatego ten, kto chce ją zdobyć musi odnaleźć klucz do jej wnętrza i walczyć z jej naturą. Życie z Katarzyną wymaga wiele cierpliwości i opanowania, aby nie przerodzić się w pole bitwy.

  Zawody dla Katarzyny :
  pisarka, dziennikarka, nauczycielka, prezenterka, modelka

  Imieniny Katarzyny:
  2 lutego, 13 lutego, 18 lutego, 9 marca, 22 marca, 23 marca, 24 marca, 1 kwietnia, 6 kwietnia, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 9 maja, 15 września, 25 listopada, 30 grudnia, 31 grudnia
  Najbardziej popularną datą jest 25 listopada.

  Patroni Katarzyny:
  Św. Katarzyna z Aleksandrii – arystokratka egipska prześladowana za wiarę. Ponieważ zachowała nieugiętą postawę, została ścięta w 307 roku. Zgodnie z późniejszą legendą jej ciało miało zostać cudownie przeniesione na górę Synaj (Góra Mojżesza), gdzie znajduje się klasztor i sanktuarium świętej. Patronka Cypru, Sorbony, literatów, adwokatów, szwaczek, modystek, prządek, zecerów i kolejarzy.
  Św. Katarzyna ze Sieny – mistyczka i stygmatyczka, tercjarka dominikańska. Przyczyniła się do powrotu papieży z Awinionu do Rzymu.
  Św. Katarzyna Szwedzka – córka św. Brygidy. Założycielka zakonu brygidek. Odbyła pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Patronka tych, którzy nie cieszą się powodzeniem.
  Św. Katarzyna Genueńska – wizjonerka i opiekunka chorych. Przez 23 lata jedynym jej pokarmem była Komunia Święta. Legenda podaje, że postać świętej jaśniała mistycznym blaskiem. Jest patronką Genui oraz chorych i szpitali.

  Odmiany i zdrobnienia imienia Katarzyna:
  Kacha, Kachna, Kasia, Kasieńka, Kasiunia, Kaśka, Katarzynka, Katka

  Formy obcojęzyczne:
  Catherine, Catharine, Katharine, Katherine, Kathleen (ang.), Caterina, Kathrin, Katharina, Katharine, Kathrein (niem.), Catherine (fr.), Catalina (hiszp.), Caterina, Rina, Catalina (wł.), Ekaterina, Katerina (ros.), Katarina, Kata, Katica (połud.-słow), Kotryna, Katryna, Katryné, Katré (litew.), Katalin, Kata, Kató (węg.)

  Nazwiska pochodzące od imienia Katarzyna:
  Kachelski, Kachlak, Kachniak, Kachniarz, Kachnicz, Kachniewski, Kachnikiewicz, Kachniowski, Kachnowicz, Kachnowski, Katarkiewicz, Kataryniak, Katarynowicz, Kataryńczyk, Kataryński, Katarzynczuk, Katarzyniak, Katarzyński

  Znani imiennicy:
  Katarzyna Bujakiewicz – aktorka
  Katarzyna Cerekwicka – piosenkarka
  Katarzyna Cichopek – dziennikarka i aktorka
  Katarzyna Dowbor – prezenterka telewizyjna
  Katarzyna Figura – aktorka
  Katarzyna Glinka – aktorka
  Katarzyna Klich – piosenkarka
  Katarzyna Nosowska – piosenkarka
  Katarzyna Skrzynecka – aktorka
  Catherine Zeta-Jones – aktorka

  Przysłowia i powiedzonka:
  O świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie.
  Od świętej Katarzyny nie prześladuj już zwierzyny.
  Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki.
  Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.

  Więcej w tej kategorii: « Karolina Kazimiera »

  Skomentuj

  Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

  Sennik internetowy - Znaczenie snów
  Opis Imion męskich oraz żeńskich