Sny alfabetycznie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
  Imiona żeńskie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
  Imiona męskie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z

  Adelajda

  Imię żeńskie pochodzenia starogermańskiego, które powstało od słowa Adal-heit. Oznacza ono kobietę wywodzącą się ze szlachetnego rodu, o szlachetnym obliczu i usposobieniu.

  Adelajda natchnienie i wytrwałość czerpie z przyrody i chętnie wiąże z nią życie zawodowe. Wytrwała w dążeniach, świetnie organizuje życie sobie oraz innym. Nigdy się nie rozprasza. Silna i bardzo zdecydowana kobieta – wie, czego chce. Chętnie podnosi swoje kwalifikacje. Ceni sobie posiadanie rozległej wiedzy, zwłaszcza w interesujących ją dziedzinach, czyli kulturze, nauce i filozofii. Angażuje się w to co robi całą sobą. Zazwyczaj zostaje kimś ważnym, ale nigdy nie wywyższa się. Jest otwarta, życzliwa i wrażliwa na krzywdę oraz nieszczęścia. Stara się zrozumieć innych i zjawiska zachodzące w świecie. Potrafi w mig ocenić charakter osób, które napotyka na swej drodze. Wykorzystuje tę umiejętność wybierając sobie przyjaciół. Bywa jednak, że kryje się z tym. Niestety często postrzega wszystko przez pryzmat własnej osoby, tracąc obiektywizm i dystans. . Znajomi bez oporów słuchają Adelajdy, podporządkowując się jej wytycznym. Posiada ona bowiem wyjątkowy talent organizatorski, przy czym nie pragnie uznania ani nie udowadnia swej wyższości – wszystkich traktuje sprawiedliwie.
  Sprawy sercowe , podboje miłosne i kwestie rodzinne nie stanowią centrum jej życia, ale bywa zalotna. Miłość przykuwa jej uwagę dopiero, gdy jakiś mężczyzna okaże się tego wart. Potrafi być wówczas czarująca i kusząca. Zdecydowanie jednak nie jest kokietką. Woli koncentrować się na sprawach dających się przewidzieć i w pełni rozplanować. Jeśli przekona się do związku to tylko wtedy, gdy uzna, że uda się jej go w całości ułożyć po własnej myśli. . Na szczęście nie jest typem despotki chociaż z uporem dyktuje swoje warunki bliskim. Życie z nią układa się spokojnie i zgodnie. Jeśli zechce, może być naprawdę kobieca i wlać nieco więcej namiętności w związek.

  Zawody dla Adelajdy:
  To takie, które zapewniają kontakt z ludźmi : hostessa, stewardesa, przewodnik, modelka, dziennikarka lub rzecznik prasowy.

  Imieniny Adelajdy:
  5 lutego, 11, 27 czerwca, 16 grudnia
  Najbardziej popularną datą jest 16 grudnia.

  Patroni Adelajdy:

  Św. Adelajda (931-999) – cesarzowa Burgundii, żona cesarza Ottona I Wielkiego. Znana ze szlachetności, mądrości, roztropności i umiłowania pokoju. Fundatorka wielu kościołów i klasztorów. Pod koniec życia wstąpiła do klasztoru gdzie zmarła w opinii świętości. Patronka budowniczych obiektów sakralnych.
  Św. Adelajda z Cambre – mistyczka, mniszka cysterska z klasztoru Cambre pod Brukselą.
  Św. Adelajda z Vilich – przełożona klasztoru Pań Kanoniczek.

  Odmiany i zdrobnienia imienia Adelajda:
  Ada, Adela, Adelajdka, Adelcia, Adelka, Adelunia, Adeluńcia, Adula, Adulka, Adunia, Adusia, Adzia


  Formy obcojęzyczne:
  Adelaida (ogólnie przyjęta forma), Adelheid, Alheit, Adelheidis (niem.), Adletá (czes.), Adelheid, Alhed (duń.), Heide (fiń.), Alides, Alette (norw.)

  Znani imiennicy:

  Adelajda – żona Bolesława Krzywoustego
  Adelajda Burgundzka – cesarzowa Niemiec, żona Ottona I Wielkiego
  Adelajda Heska – żona Kazimierza Wielkiego.

  Więcej w tej kategorii: « Adrianna Adela »

  Skomentuj

  Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

  Sennik internetowy - Znaczenie snów
  Opis Imion męskich oraz żeńskich