Sny alfabetycznie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
  Imiona żeńskie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
  Imiona męskie : A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z

  Aleksandra

  Imię to pochodzi od jej męskiego odpowiednika Aleksander, od greckiego słowa-aleksandros -obrońca ludzi . Imię Aleksandra w Polsce weszło do użycia około XIV wieku. Spopularyzował je Henryk Sienkiewicz nadając je bohaterce „Potopu”.

  Aleksandra to kobieta pełna wdzięku, której trudno się oprzeć i ciężko z nią wytrzymać. Przy niej trzeba być w ciągłym ruchu a najlepiej według jej koncepcji. Otacza się tylko tymi, którzy podzielają jej zainteresowania i poglądy. Ma mnóstwo pomysłów, a przez to skłonności do wplątywania się w kłopoty, z których potem ciężko jej wybrnąć. Osoby z jej otoczenia mogą być często przerażone oszałamiającą aktywnością Aleksandry. Pewnym jednak pozostaje, że przy niej nikt się nie nudzi. Aleksandra jest jednak nazbyt zaborcza i lubi robić z ludzi swoich niewolników. Zdolności przywódcze doskonali od najmłodszych lat , poczynając od kontaktów z rodzicami , uciekając się do niekonwencjonalnych metod, byle tylko postawić na swoim . Uparcie brnie na przód i toruje sobie drogę do celu. Pragnie być niezależna i kocha przygody. Może być niebezpieczna, kiedy sprawy nie układają się po jej myśli. Zawsze trzyma rękę na pulsie i lepiej nie krzyżować jej planów. Nie toleruje karierowiczów i kombinatorów, sama jest bardzo uczciwa. Należy także liczyć się z jej bezpośredniością i wyjątkową prawdomównością, które nie zawsze są mile widziane w towarzystwie. Jej partner nie będzie miał łatwo – nie ma co liczyć na zbytnią czułość w związku, ale na pewno nie będzie się nudził. Należy też uważać na chwiejną moralność Aleksandry, która łatwo ulega gwałtownym porywom. Tylko wielka miłość może ją przystopować. Ponieważ jest to kobieta zdyscyplinowana i samodzielna – doskonale łączy życie zawodowe ze szczęściem rodzinnym.

  Zawody dla Aleksandry:
  sekretarka, handlowiec, pedagog, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek

  Imieniny Aleksandry:
  15 stycznia, 8 lutego, 26 lutego, 27 lutego, 10marca, 18 marca , 19 marca, 20 marca,22 kwietnia, 24 kwietnia, 3 maja, 15 maja, 18 maja, 2 czerwca, 10 lipca, 17 lipca, 11sierpnia, 28 sierpnia, 13 września, 24 listopada, 12 grudnia. Najbardziej popularną datą jest 26 lutego.

  Patroni Aleksandry:

  Św. Aleksandra z Galacji – poniosła śmierć męczeńską za czasów cesarza Dioklecjana. Legenda głosi, że zginęła wraz z sześcioma innymi dziewicami, utopiona w grzęzawiskach wokół swego miasta rodzinnego.

  Odmiany i zdrobnienia imienia Aleksandra:
  Ala, Aleksa, Alka, Alosia, Alutka, Aluś, Ola, Oleńka, Olesia, Olka, Oluchna, Olunia, Oluś, Oluśka, Oluńka,

  Formy obcojęzyczne:
  Alexandra, Aleksandra (ogólnie przyjęta forma), Alexia, Alexandrina, Sandy (ang.), Alexandre, Alexandrine (fr.), Alejandra (hiszp.), Alexandra, Alexandrine, Sandra (niem.), Sanderke, Sanderstje (hol.), Aleksandra (ros.), Oleksa, Oleksandra (ukr.), Alexandra, Sandra, Aleška (czes.), Alessa, Alessia, Alessandra, Sandra (wł.), Aleksandra, Aleksija, Sandra (połud.-słow.)

  Znani imiennicy:

  Aleksandra Fiodorowna – żona rosyjskiego cara Mikołaja II Romanowa
  Aleksandra Kwaśniewska – dziennikarka, córka byłego prezydenta RP
  Aleksandra Śląska – aktorka
  Aleksandra Woźniak – aktorka
  Aleksandra Ziółkowska-Boehm – pisarka

  Przysłowia i powiedzonka:

  Lek najlepszy – Aleksandra, kiedy Cię ogarnia chandra.

  Więcej w tej kategorii: « Alicja Aldona »

  Skomentuj

  Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

  Sennik internetowy - Znaczenie snów
  Opis Imion męskich oraz żeńskich